1.Gün Santorini yeHoşgeldiniz

Santorini, belki de Yunan adalarından en göz alıcıdır.

Kaldera boyunca çeşitli barlar ve restoranlar vardır; yamaçların görütüsü ve çok renkli lav ve ponza katmanları nefes kesicidir. Ana liman olan Skala'dan, bir eşeğe binip başkent Fira'ya tırmanın bu büyüleyici kasabayı, eski Frankish ve Kamenes adındaki lavdan yapılmış iki küçük adayı görebileceğiniz körfezin muhteşem manzarasıyla deneyimleyin. Thirassia da görülmeye değer, en büyük ikinci adadır. Yükselen uçurumların altında bulunan küçük bir sığınak olan Athinios'ta uzanır. Güzel havalarda gemiler, göz kamaştırıcı beyaz evleri ve kubbeleri izlemek için uçurumun tepesinde yaklaşık 210 m yüksekte yer alan Fira nın  açığında demir atarlar. Daha kuzeyde, Oia köyü de kalderanın dik yamaçlarında yer alır, beyaz badanalı binaların çoğu volkanik kayadaki girintilere oturur.

 

2.Gün Los

Eğlence hayatının önemli noktalarındandır, Mykonos a rakiptir.
Bu dağlık adanın kıyı şeridi, çok sayıda küçük koylar ve sayısız sakin huzurlu yerlerdir. Sayısız kilise ve şapel, zeytin kaplı tepeler ve üzüm bağları, berrak sular ve mavi gökyüzü, muhteşem kumsallar vazgeçilmezdir. Los aynı zamanda Homer'in mezar yeridir, küçük bir yürüyüşten sonra mezarına ziyaret edebilirsiniz.

 

3.Gün Paros Antiparos

Paros, Kikladların merkezinde çekici bir adadır Batıda, adanın başkenti korunaklı Paroikia Koyu, 13. yüzyıldan kalma Venedik kastro'lu, tipik bir eski Kikladik kentidir. Kuzeyde, Roma döneminde Lychnites mermerinin sevkiyatı için ana liman olan küçük Naoussa kasabası bulunmaktadır. Naoussa, günümüzde renkli bir balıkçı köyünün kalbinde popüler bir tesistir. Doğuda mükemmel bakir plajları bulunmaktadır. Lefkes, adanın en yüksek ve en güzel köyüdür. Temmuz ve Ağustos aylarında neredeyse kelebekler kuşatılmış, manzara muhteşemdir. MS 326'dan kalma Pangia Ekatontapyliani kilisesi, Kiklad Adaları'ndaki en görkemli eseridir. Paros'un güneybatı sahilindeki küçük bir ada olan Antiparos, 56 km'lik bir sahil şeridine sahiptir. Antiparos Mağarası hayranlık uyandırır , Girişte St.John'a adanmış küçük bir şapel; Buradan basamaklar sarkıt ve dikitlerle dolu mağaraya doğru iner. Paros ve Antiparos, pastoral adalardır ve rüzgar sörfü için ideal hava koşullarıyla bilinir. Bir gecede buraya demirleyeceğiz ve gemide yemek yiyeceğiz.

 

4.Gün Mikonos

Mikonos, belki de tüm Yunan adalarının en çok ziyaret edilen bölgesidir. Yunanistan'daki en sofistike ve heyecan verici gece hayatına sahip adanın ana limanı olan Chora, parke taşı döşeli sokaklardan oluşan bir labirenttir. Kıyı renkli balıkçı tekneleriyle doludur ve yel değirmenleriyle çevrili tepelere bakar. Mikonos'un batı kıyısından birkaç kilometre uzakta bulunan Yunanistan'ın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Delos tur bu kutsal, çorak ada Apollon ve Artemis'in efsanevi doğum yeridir. M.Ö. 8. yüzyılda bu çağdan kalma en eski tapınak ve mabetlerdir

5.Gün Patmos

On İki Adalar’ın en kuzeyinde yer alan Patmos Adası, gezilecek yerlerinin güzelliğiyle ve Holy Island (kutsal ada) unvanıyla biliniyor. Ada Yuhanna İncili’nin yazıldığı yer ve aynı zamanda Hz. İsa’nın Yuhanna’ya göründüğü iddia edilen Apokalipsis Mağarası’na ev sahipliği yapıyor. Bu özellikleri nedeniyle Hristiyanlığın 7 hac merkezinden biri olan Patmos Adası, bölgede tarihi anlamda kökleri en derine uzanan yerleşimlerden biri. Ege’deki tatil seçeneklerinin deniz, kum ve mutfaklarıyla ön plana çıktığı düşünüldüğünde Patmos Adası’nın diğer örneklerden neden ayrıldığı rahatça görülebiliyor. Kıyılarımızın hemen yakınında, kökleri binlerce yıl öncesine uzanan bu kültür cennetinde unutulmaz bir tatil geçirmek isteyen birçok turist, Patmos Adası’nın bölgenin gözde destinasyonları arasında yer almasını sağlıyor.

 

6.Gün Yalıkavak

Dünya standartlarında bir marinaya sahip Yalıkavak ta birbirinden güzel mağazaları restoranları  ve gece kulüpleriyle başlı başına gezilmesi görülmesi gereken bir yerdir. Gümüslük Myndos antik kentinin kalıntıları üzerinde yer alan sakin bir balıkçı köyüdür. İki koyun ortasından Tavşan Adasına kadar uzanan düz derin sularında, binaların temellerinin kalıntıları açıkça görülebilir. 2004'ten beri yaz aylarında Gümüşlük Uluslararası Klasik ve Caz Müzik Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır.

 

7.Gün Bodrum

Sahil kenti Bodrum a geldiğinizde deniz kıyısında yer alan mağazaları gezmelisiniz. Deniz kenarında eşsiz güzellikteki restoranlarda yemek yer, Türk kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bodrum 12. Yy uzanan derin bir tarihe sahiptir. Antik kalıntıları , doğal güzelliği ve gece hayatıyla Eğe kıyılarının mücevheridir.

Geçmişte “Halikarnas“ adı verilen Bodrum Herodot un doğum yeridir, Dünya nın yedi harikasından biri olan Kral Mausolus un kenti , Klasik dönemden miras antik tiyatro 13.000 kişilik kapasitesiyle halen hizmet vermektedir.

Bodrum da mutlaka ziyaret edilmesi gereken Orta Çağ dan kalan “Aziz Peter Kalesi” mimarisi muhafaza edilmiş en iyi eserlerden biridir.

Büyük İskender in Halikarnas a girdiği “Myndos Kapısı” mutlaka ziyaret etmeniz gereken diğer bir yerdir.
Bodrum misafirlerine kaliteli yemekler birinci sınıf gece hayatı ve alışveriş olanakları sağlayan eşsiz bir şehirdir.

 

8.Gün Bodrum

Güzel bir kahvaltı sonrası veda zamanı gelecek yaz farklı yerleri dolaşmak üzere yine bekleriz.

san-bod7
san-bod7
press to zoom
san-bod2
san-bod2
press to zoom
san-bod5
san-bod5
press to zoom
san-bod6
san-bod6
press to zoom
san-bod3
san-bod3
press to zoom
san-bod4
san-bod4
press to zoom
san-bod1
san-bod1
press to zoom